Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : NOKIA |
Display Mobile | |
| Display Type | : Capacitive Touch Screen |
| Display Size | : 5.2 Inches(13.21 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android 8.0 (Oreo) |
| Processor | : 1 GHz |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 32 GB |
| RAM | : 3 GB |
| Expandable Storage | : upto 128 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 13 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 13 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 2980 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Repair Only |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Warranty Card |
Nokia 3.1 32GB mobile features a 5.2" (13.21 cm) display with a screen resolution of 720 x 1440 pixels and runs on Android v8.0 (Oreo) operating system. The device is powered by Octa core (1.5 GHz, Quad core, Cortex A53 + 1 GHz, Quad core, Cortex A53) processor paired with 3 GB of RAM. As far as the battery is concerned it has 2990 mAh. Over that, as far as the rear camera is concerned this mobile has a 13 MP camera .Other sensors include Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Gyroscope. So, does it have a fingerprint sensor? No, it doesn't. For graphical performance that can make games run smoothly, this phone has got a Mali-T860 MP2 GPU.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.13900 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |