Product Sold Out
This is a pre-owned product that has been professionally restored to working order and undertaken multiple levels of quality check. This item may or may not come with original box & brand accessories.
Know MoreGet flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CRefurbished products are like new products with no or minimum wear and tear. These products are tested by professionals and verified to function properly. These are sold at a much lower price than new ones. Products are covered in Return Policy and come with seller warranty.
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : NOKIA |
Display Mobile | |
| Display Type | : TFT |
| Display Size | : 2 inches(5.08 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Single Sim |
| Form | : Slider |
Platform Details | |
| Operating System | : Symbian |
| OS Name | : symbian |
Renew Specification | |
| Product Type | : Feature Phones |
| Connectivity | : 2G |
| No. of Cores | : Single Core |
| No. of SIM | : Single SIM |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 30 MB |
| RAM | : NA |
| Expandable Storage | : 4 GB |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 3.15 MP |
| Flash | : LED |
| Front Facing Camera | : NA |
Unboxed/Refurbished Phones Warranty | |
| Warranty Available | : Seller Warranty |
| Device Warranty | : 3 Months |
In the Box | |
| Box Contents | : Handset, Charger |
| LAUNCH | Announced | 2008, April. Released 2008, August |
|---|---|---|
| Status | Discontinued |
| BODY | Dimensions | 97.8 x 47.2 x 14.5 mm, 60 cc (3.85 x 1.86 x 0.57 in) |
|---|---|---|
| Weight | 97.3 g (3.42 oz) | |
| SIM | Mini-SIM |
| DISPLAY | Type | TFT, 16M colors |
|---|---|---|
| Size | 2.0 inches, 12.4 cm2 (~26.8% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) | |
| Five-way navigation key |
| MEMORY | Card slot | microSDHC (dedicated slot), 512 MB included |
|---|---|---|
| Phonebook | 2000 entries, Photocall | |
| Call records | Yes | |
| Internal | 30MB |
| MAIN CAMERA | Single | 3.15 MP, AF |
|---|---|---|
| Features | LED flash | |
| Video | 480p@15fps |
| SELFIE CAMERA | No |
|---|
| SOUND | Loudspeaker | Yes |
|---|---|---|
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones | |
| 3.5mm jack | No |
| COMMS | WLAN | No |
|---|---|---|
| Bluetooth | 2.0, A2DP | |
| GPS | No | |
| Radio | Stereo FM radio, RDS | |
| USB | microUSB 2.0 |
| FEATURES | Sensors | |
|---|---|---|
| Messaging | SMS, MMS, Email, Instant Messaging | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (Opera mini 4) | |
| Games | Yes | |
| Java | Yes, MIDP 2.0 | |
| MP3/AAC/eAAC+ player TV-out Nokia Maps Predictive text input Voice memo/commands |
| BATTERY | Type | Removable Li-Ion 860 mAh battery (BL-4S) |
|---|---|---|
| Stand-by | Up to 280 h | |
| Talk time | Up to 5 h 30 min |
| MISC | Colors | Charcoal, Wine |
|---|---|---|
| SAR | 1.01 W/kg (head) 0.78 W/kg (body) | |
| SAR EU | 0.69 W/kg (head) | |
| TESTS | Loudspeaker | Voice 67dB / Noise 66dB / Ring 75dB |
|---|---|---|
| Audio quality | Noise -70.7dB / Crosstalk -71.1dB |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.0 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |
| Condition | Condition Description | Accessories |
| Unboxed | Like New No Functional Defects |
Original |
| Superb | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Good | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Fair | No functional defects Few noticeable scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |