Product Sold Out
This is a pre-owned product that has been professionally restored to working order and undertaken multiple levels of quality check. This item may or may not come with original box & brand accessories.
Know MoreGet flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CRefurbished products are like new products with no or minimum wear and tear. These products are tested by professionals and verified to function properly. These are sold at a much lower price than new ones. Products are covered in Return Policy and come with seller warranty.
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : NOKIA |
| Model ID | : 8910i |
Display Mobile | |
| Display Type | : Bar Screen |
| Display Size | : 1.5 inches(3.81 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Single Sim |
| Form | : Slider |
| Handset Color | : BLACK |
Platform Details | |
| Operating System | : NA |
| OS Name | : 6.0 |
| Processor | : 1 GHz |
Renew Specification | |
| Product Type | : Feature Phones |
| Connectivity | : 2G, 3G |
| No. of Cores | : Single Core |
| No. of SIM | : Single SIM |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 1 GB |
| RAM | : 1 GB |
| Expandable Storage | : Upto 16GB |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 1.8 MP |
| Flash | : No |
| Front Facing Camera | : 0.2 MP |
Unboxed/Refurbished Phones Warranty | |
| Warranty Available | : Seller Warranty |
| Device Warranty | : 3 Months |
In the Box | |
| Box Contents | : Handset, Charger |
| LAUNCH | Announced | 2003, Q1 |
|---|---|---|
| Status | Discontinued |
| BODY | Dimensions | 103 x 46 x 20 mm, 83 cc (4.06 x 1.81 x 0.79 in) |
|---|---|---|
| Weight | 112 g (3.95 oz) | |
| SIM | Mini-SIM |
| DISPLAY | Type | CSTN, 4096 colors |
|---|---|---|
| Size | 1.25 inches, 4.7 cm2 (~9.9% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 96 x 65 pixels, 3:2 ratio (~93 ppi density) | |
| - Wallpapers (downloadable) - Digital clock screensaver (fixed) - Dynamic font size - Softkey |
| MEMORY | Card slot | No |
|---|---|---|
| Phonebook | 500 x 3 fields | |
| Call records | 20 dialed, 10 received, 10 missed calls | |
| - 50 text messages - 10 voice dial numbers - 250 Calendar notes - 30 To-do entries - Message templates |
| CAMERA | No |
|---|
| SOUND | Loudspeaker | No |
|---|---|---|
| Alert types | Vibration; Downloadable monophonic ringtones | |
| 3.5mm jack | No | |
| - Ascending ringing tones - Personal alert tones |
| COMMS | WLAN | No |
|---|---|---|
| Bluetooth | 1.1 | |
| GPS | No | |
| Infrared port | Yes | |
| Radio | No | |
| USB |
| FEATURES | Sensors | |
|---|---|---|
| Messaging | SMS, MMS | |
| Browser | WAP 1.2.1 | |
| Clock | Yes | |
| Alarm | Yes | |
| Games | 2 (Backgammon and Sky Diver) + Java | |
| Languages | Major European and Asian languages | |
| Java | Yes | |
| - Titanium casing - Predictive text input - Organizer - Voice command - Mobile Chat - Profile Selection |
| BATTERY | Removable Li-Ion 830 mAh battery (BLB-2) | |
|---|---|---|
| Stand-by | Up to 150 - 300 h | |
| Talk time | Up to 2 h - 4 h 30 m |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.24999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |
| Condition | Condition Description | Accessories |
| Unboxed | Like New No Functional Defects |
Original |
| Superb | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Good | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Fair | No functional defects Few noticeable scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |