Product Sold Out
This is a pre-owned product that has been professionally restored to working order and undertaken multiple levels of quality check. This item may or may not come with original box & brand accessories.
Know MoreGet flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CRefurbished products are like new products with no or minimum wear and tear. These products are tested by professionals and verified to function properly. These are sold at a much lower price than new ones. Products are covered in Return Policy and come with seller warranty.
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : NOKIA |
Display Mobile | |
| Display Color | : 16 M |
| Other Display Features | : Scratch Resistant |
| Display Type | : TFT |
| Display Size | : 2.6 inches(6.6 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Single Sim |
| Form | : Slider |
| Handset Color | : Silver |
Platform Details | |
| Operating System | : Symbian |
| OS Name | : symbian |
| Graphics | : 3D Graphics HW Accelerator |
Renew Specification | |
| Product Type | : Feature Phones |
| Connectivity | : 2G, 3G |
| Additional Connectivity Features | : Bluetooth, FM, GPRS, Music Player, USB |
| No. of Cores | : Not Applicable |
| No. of SIM | : Single SIM |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 8 GB |
| Memory Card Slot type | : microSD |
| RAM | : 64 MB |
| Expandable Storage | : microSD, upto 8 GB |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 5 MP |
| Flash | : LED |
| Front Facing Camera | : 0.3 MP |
Unboxed/Refurbished Phones Warranty | |
| Warranty Available | : Seller Warranty |
| Device Warranty | : 3 Months |
In the Box | |
| Box Contents | : Handset, Charger |
| LAUNCH | Announced | 2006, September. Released 2007, March |
|---|---|---|
| Status | Refurbished |
| BODY | Dimensions | 99 x 53 x 21 mm, 90 cc (3.90 x 2.09 x 0.83 in) |
|---|---|---|
| Weight | 120 g (4.23 oz) | |
| SIM | Mini-SIM | |
| - Dual slide design |
| DISPLAY | Type | TFT, 16M colors |
|---|---|---|
| Size | 2.6 inches, 40 x 53 mm, 20.9 cm2 (~39.9% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~154 ppi density) |
| PLATFORM | OS | Symbian OS 9.2, S60 rel. 3.1 |
|---|---|---|
| CPU | 332 MHz Dual ARM 11 | |
| GPU | 3D Graphics HW Accelerator |
| MEMORY | Card slot | microSD, up to 8 GB (dedicated slot), 128 MB included |
|---|---|---|
| Internal | 160 MB, 64 MB RAM |
| MAIN CAMERA | Single | 5 MP, AF |
|---|---|---|
| Features | Carl Zeiss optics, LED flash | |
| Video | 480p@30fps |
| SELFIE CAMERA | Single | QVGA videocall camera |
|---|---|---|
| Video |
| SOUND | Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
|---|---|---|
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, monophonic MP3 ringtones | |
| 3.5mm jack | Yes |
| COMMS | WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, UPnP technology |
|---|---|---|
| Bluetooth | 2.0, A2DP | |
| GPS | Yes, with A-GPS; Nokia Maps | |
| Infrared port | Yes | |
| Radio | Stereo FM radio | |
| USB | miniUSB 2.0 |
| FEATURES | Sensors | |
|---|---|---|
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML | |
| - WMV/RV/MP4/3GP player - MP3/WMA/WAV/RA/AAC/M4A player - TV-out - Organizer - Document viewer (Word, Excel, PowerPoint, PDF) - Predictive text input - Push to talk - Voice dial/memo |
| BATTERY | Removable Li-Ion 950 mAh battery (BL-5F) | |
|---|---|---|
| Stand-by | Up to 220 h (2G) / 192 h (3G) | |
| Talk time | Up to 6 h 30 min (2G) / 2 h 42 min (3G) |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.12999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |
| Condition | Condition Description | Accessories |
| Unboxed | Like New No Functional Defects |
Original |
| Superb | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Good | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Fair | No functional defects Few noticeable scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |