Product Sold Out
This is a pre-owned product that has been professionally restored to working order and undertaken multiple levels of quality check. This item may or may not come with original box & brand accessories.
Know MoreInclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹5,799 |
|
₹5,684 |
*All discounts can be availed in the cart page
Refurbished products are like new products with no or minimum wear and tear. These products are tested by professionals and verified to function properly. These are sold at a much lower price than new ones. Products are covered in Return Policy and come with seller warranty.
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreDisplay Mobile | |
| Display Type | : Capacitive Touch Screen |
| Display Size | : 3.5 inches(8.89 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Single Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : depend on stock avlb |
Platform Details | |
| Operating System | : Symbian |
| OS Name | : Symbian (Belle) |
| Processor | : 680 MHz ARM 11 |
Renew Specification | |
| Product Type | : Feature Phones |
| Connectivity | : 3G |
| No. of Cores | : Not Applicable |
| No. of SIM | : Single SIM |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 512 MB |
| RAM | : 256 MB |
| Expandable Storage | : microSD, upto 32 GB |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 12 MP |
| Flash | : LED |
| Front Facing Camera | : 0.3 MP |
Unboxed/Refurbished Phones Warranty | |
| Warranty Available | : Seller Warranty |
| Device Warranty | : 3 Months |
In the Box | |
| Box Contents | : Handset, Charger |
| Brand | Nokia | |
| Model | N8 | |
| Operating System | Symbian vBelle | |
| SIM Slot(s) | Single SIM, GSM | |
| SIM Size | SIM1: Mini | |
| Network | 3G: Available, 2G: Available |
| Height | 113.5 mm | |
| Width | 59 mm | |
| Thickness | 12.90 mm | |
| Weight | 135 grams | |
| Screen Size | 3.5 inches (8.89 cm) | |
| Screen Resolution | 360 x 640 pixels | |
| Pixel Density | 210 ppi | |
| Display Type | AMOLED | |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v3 | |
| Display Colour | 16M | |
| Touch Screen | ||
| Screen to Body Ratio | 50.4 % |
| Processor | 680 MHz, ARM 11 | |
| Graphics | Broadcom BCM2727 | |
| RAM | 256 MB |
| Internal Memory | 512 MB | |
| Expandable Memory | ||
| User Available Storage | Up to 16 GB | |
| USB OTG Support |
| MAIN CAMERA | ||
| Resolution | 12 MP Primary Camera | |
| Autofocus | ||
| Flash | ||
| Image Resolution | 4000 x 3000 Pixels | |
| Camera Features | 2 x Digital Zoom, Face detection | |
| Video Recording | 1280x720 @ 25 fps | |
| FRONT CAMERA | ||
| Resolution | 0.3 MP Front Camera | |
| Capacity | 1200 mAh | |
| Type | Li-ion | |
| User Replaceable | ||
| TalkTime | Up to 5.8 Hours(3G) / Up to 12 Hours(2G) | |
| Standby time | Up to 400 Hours(3G) / Up to 390 Hours(2G) |
| SIM Size | SIM1: Mini | |
| Network Support | 3G, 2G | |
| SIM 1 |
3G Bands:
UMTS 1700 / 1900 / 850 / 900 MHz
2G Bands:
GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz
3G Speed:
HSDPA 10.2 Mbit/s ↓, HSUPA 2 Mbit/s ↑
GPRS:
Class 33
EDGE:
Class 33
|
|
| Wi-Fi | ||
| Bluetooth | ||
| GPS | ||
| USB Connectivity | microUSB, microUSB 2.0 |
| FM Radio | ||
| Loudspeaker | ||
| Audio Jack | 3.5 mm | |
| Video Player | ||
| Ring Tone | Music ringtones, Polyphonic ringtones, Vibration | |
| Music |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass | |
| Games | ||
| Java | ||
| Browser | ||
| Phone Book | ||
| Other Facilities | Calculator, Stopwatch, World clock, Calendar, Alarm, Document viewer |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.5999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |
| Condition | Condition Description | Accessories |
| Unboxed | Like New No Functional Defects |
Original |
| Superb | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Good | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Fair | No functional defects Few noticeable scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |