Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹92,800 |
|
₹91,600 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Imported televisions are BRAND NEW TVs. They have 1 YEAR WARRANTY provided by authorized third party service providers.
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreClick here to know complete details about Imported LEDs

Item SpecificsConditioni Brand Sony Connectivity Features Built-in Wi FiUSB Port 1MPN 49X7000EHDMI Port 3Display Size 49Model No 49X7000EScreen Type LEDModel Year 2017Resolution 4kFeatures Smart TVSmart Features Browse InternetUPC Does not apply
| Brand | Sony |
| Model | KD 49X7000E |
| Item Weight | 12.1 Kg |
| Product Dimensions | 25.2 x 110.2 x 69.4 cm |
| Item model number | KD 49X7000E |
| Resolution | 4K Ultra HD |
| Display Technology | LED |
| Screen Size | 49 Inches |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 4k |
| Batteries Included | No |
| Batteries Required | No |
Imported TVLA | |
| Imported TV | : Imported |
Key Feature | |
| Brand | : Sony |
TV Specification | |
| Type | : LED |
| Display Size | : 49 inches(124.46 cm) |
| Screen Size Range | : 43 inch & above |
| Functionality | : Standard |
General Feature | |
| Display Resolution | : UHD |
Connectivity | |
| USB Port | : 2 |
| HDMI Ports | : 3 |
Electronic Warranty | |
| Warranty Available | : Third Party Warranty |
| Duration | : 1 Year |
1.Delivery & Installation | |
| 1. | : Product will be delivered by our courier partner and will not unpack or provide installation of the product. |
| 2. | : For queries regarding the Third Party Warranty provided by Wide Care Primary Warranty , please call the toll free Number +91 9220840000 |
| 3. | : Please feel free to reach Shopclues customer care in case of any issues |
| 4. | : Installation has to be borne and arranged by customer. |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.92900 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |