Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹395 |
|
₹388 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreVastu / fang shui / FENG SHUI SOLAR PRAYER WHEEL
Size : 11 x 9 x 6 cm
| The Tibetan Prayer Wheel, also known as Mani Wheel is used to accumulate wisdom and merit (good karma) and to purify negativity (bad karma). This special Tibetan Prayer Wheel is inscribed with the Om Mani Padme Hum mantra, and is believed to save the owner from all kind of dangers and bring plenty of good luck to the owner as well. It also brings the luck of good health, peace and harmony. This solar powered prayer wheel spins in a clockwise direction, as the direction in which the mantras are written is that of the movement of the sun across the sky. |
Key Feature | |
| Brand | : Sobhagya |
Basic Features Specifications | |
| Material | : Other |
| No of Pieces | : 1 |
Home & Kitchen Color Specifications | |
| Color | : Gold |
Product Dimension Specifications (in cm) | |
| Length (in cm) | : 11 cm |
| Breadth (in cm) | : 9 cm |
| Height (in cm) | : 6 cm |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.550 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |