Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹30,369 |
|
₹30,169 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Vivo |
Display Mobile | |
| Display Type | : Full HD, Super AMOLED |
| Display Size | : 6.44 inches(16.36 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android 11 |
Model | |
| Model Name | : V20 |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 256 GB |
| RAM | : 8 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 64 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 44 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 4000 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset |
Even when you zoom to click a picture, it will come out stunning! This phone’s Ultra HD 44 MP front camera will make sure that every selfie you click is clear and flaunt-worthy!
The 4K selfie videos, shot with this phone, will look absolutely vivid and detailed, thanks to the 4K resolution and Eye Autofocus.
Switch between slow and fast motion, at 240 fps, with the help of this smartphone’s slow-mo selfie video feature.
Taking a video while on-the-go? This phone’s Steadiface Selfie video will ensure that your videos come out really well with minimal blur and a steady face.
Vivo’s multiple exposures and a noise-cancelling algorithm will ensure that even the selfies you click in the night turn out to be fabulous. The Aura Screen Light also paves the way for perfect colour temperature and more natural skin tones, as it will automatically adjust to the ambient light.
Vibrant details, even after zooming-in! That’s how this phone’s 64 MP main rear camera will click your images! The supporting rear cameras will ensure that you get to shoot with a wider perspective, take better close-up shots, and even make use of bokeh and black and white effects to give your pictures a dash of personalisation.
This phone’s Super Night Mode will give your night pictures the vibrance they need by adding untapped perspectives and specialised filters.
Wondering how you can keep the focus on a running object? All you have to do is double-tap on the moving object and the Motion Autofocus will track it so that it remains sharp throughout the video!
Slim and light! This phone’s design will leave its spectators pleasantly surprised with its gorgeous design.
Watch everything with vibrant details on this smartphone, thanks to its AMOLED FHD+ display.
With 8 GB of RAM and the Snapdragon 720G mobile platform, this smartphone has everything in place for a seamless performance. It comes with an internal memory capacity of 256 GB so you can have all your files and documents stored in your phone itself.
This smartphone supports 33 W FlashCharge so you can have your device juiced-up quickly. Oh, and the 4000 mAh battery will ensure that your phone is up and running whenever you need it.
This smartphone’s Funtouch OS 11 (based on Android 11) has a simple aesthetic that will facilitate an effortless user experience.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.30990 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |