Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹11,800 |
|
₹11,600 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Vivo |
Display Mobile | |
| Display Type | : Capacitive Touch Screen |
| Display Size | : 6.3 inches(16 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android 8.1 (Oreo) |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 128 GB |
| RAM | : 4 GB |
| Expandable Storage | : 256 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : 4G VOLTE |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 13 MP |
| Flash | : Flash with BSI sensor |
| Front Facing Camera | : 20 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 5000 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Data Cable, Adaptor, Screen Protector, User Manual, Back Cover |
| OS | Android Pie 9.0 |
| RAM | 4 GB |
| Item Weight | 191 g |
| Product Dimensions | 15.9 x 0.9 x 7.7 cm |
| Item model number | 1902 |
| Wireless communication technologies | Bluetooth;WiFi Hotspot |
| Connectivity technologies | 4G, 3G, 2G, GSM, (B2/3/5/8), WCDMA, (B1/5/8), FDD, LTE, (B1/3/5/8), TDD, (B38/40/41) |
| Special features | Dual SIM, GPS, Music Player, Video Player, Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor, e-Compass, Virtual gyroscope, Fingerprint |
| Other camera features | 8MP |
| Form factor | Touchscreen Phone |
| Weight | 191 Grams |
| Colour | Purple |
| Battery Power Rating | 5000 |
| Whats in the box | Handset, Earphones (XE 160), User Manual, Micro USB to USB Cable, USB Power, Adapter, SIM Ejector Pin and Protective Case |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.18990 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |