Product Sold Out
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Vivo |
| Model ID | : F1403 |
Display Mobile | |
| Display Type | : IPS LCD |
| Display Size | : 6.47 inches (16.43 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android 10 |
Dimensions | |
| Dimensions | : 162 x 76.5 x 9.1 mm |
| Weight | : 197 Gms |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 128 GB |
| RAM | : 6 GB |
| Expandable Storage | : 256 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : 4G VOLTE |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : No |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 13 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 8 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 5000 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic, Manufacturing Defects, Repair Only |
| Covered in Warranty | : Mnaufacture defects |
| Not Covered in Warranty | : Physical Damages |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Data Cable, Adaptor, Screen Protector, Back Cover |
| Network | 2G/3G/4G/VoLTE supported |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Dimensions | 162 x 76.5 x 9.1 mm |
| Weight | 197 g |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Size | 6.47 inches |
| Multitouch | Yes |
| Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | RAM - 6 GB ; ROM - 128 GB |
| Speed | HSPA,LTE |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v5.0 |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector,USB Host |
| Primary | 13 MP(f/2.2) + 8 MP(f/2.2) + 2 MP(f/2.4) + 2 MP(f/2.4) |
| Features | PDAF, Palm Capture, Voice Control, Selfie Softlight, Live Photos, HDR, Panorama, Bokeh, Portrait, Bokeh Portrait |
| Video | 1920x1080 @ 30 fps |
| Secondary | 8 MP,f/2.0 |
| OS | Android v10 (Q) |
| Chipset | MediaTek Helio P35 |
| CPU | Octa-core (4x2.35 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) processor |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Sensors | Rear Fingerprint Sensor, Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
| Stand-by | N/A |
| Talk-Time | N/A |
| Sales Package | Y30,Documentation,Type-C to USB Cable,USB Power Adapter,SIM Ejector,Protective Case,Protective Film (applied) |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.18990 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |